Przyszła programistka - jak wspierać pasję Twojej córki w programowaniu?

Twoja córka interesuje się programowaniem, a Ty stoisz przed wyzwaniem: jak pomóc jej wybrać zawód i wspierać ją w tym wyborze? Oczywiście jako rodzice, nie powinniśmy na naszych dzieciach wywierać nacisku w kwestii wyboru zawodu. Ale możemy wesprzeć nasze córki w rozwijaniu pasji i zainteresowań w zakresie programowania. Jak? Podpowiemy Ci jak możesz to zrobić.

Przyszła programistka -  jak wspierać pasję Twojej córki w programowaniu?

Odkryj pasję: Jak odkryć zainteresowanie Twojej córki programowaniem?

Jeśli Twoją córkę mniej lub bardziej pochłonęło programowanie to powinieneś się cieszyć. Umiejętność programowania to znacznie więcej niż pisanie kodu, tworzenie stron internetowych, czy aplikacji na telefony itp., to sposób myślenia i odkrywania rzeczywistości. Nawet jeśli Twoja córka interesuje się inną dziedziną jak np.: medycyną, chemią, fizyką, znajomość programowania może bardzo jej pomóc, gdyż najtrudniejszą częścią programowania jest rozumienie dziedziny rozwiązywanego problemu i następnie przetłumaczenie tego na prymitywny język maszynowy. Proces rozumienia dziedziny i jej tłumaczenia jest bardzo trudny i najbardziej problematyczny, więc najlepszym połączeniem jest bycie ekspertem dziedzinowym i posiadanie umiejętności programowania. Właśnie dlatego też tak ważne jest uczenie się w świecie rzeczywistym.. Zatem programowanieto klucz do przyszłości, powoli staję się obowiązkowe jak język angielski, dlatego Twoja córka jest na najlepszej drodze, aby bezpiecznie i spokojnie odnaleźć swoje miejsce w przyszłości..

Będąc programistką, Twoja córka będzie miała szansę wpływać na przyszłość, tworzyć innowacyjne rozwiązania i przyczyniać się do rozwoju technologicznego społeczeństwa. Już teraz, na samym początku swojej drogi, ma szansę zdobyć niezbędne umiejętności i doświadczenia, które będą miały ogromne znaczenie w przyszłości.

Poznanie podstaw programowania we wczesnym dzieciństwie ma wiele zalet - niezależnie od wyboru drogi życiowej, jaką podejmą dzieci w przyszłości. Nabywanie umiejętności programowania kształtuje analityczne podejście do rozwiązywania problemów. Sprawności te mogą okazać się przydatne w każdej profesji, stymulując nieszablonowe myślenie, które może być pomocne również w codziennym życiu.

Programowanie to nie tylko umiejętność tworzenia kodu, ale także sposób myślenia, rozwiązywania problemów i kreatywnego podejścia do zadań. Dlatego ważne jest, aby wspierać jej pasję i umożliwić rozwijanie umiejętności programistycznych. Nie tylko zapewnisz jej narzędzia do sukcesu, ale także otworzysz jej drzwi do niezliczonych możliwości zawodowych i twórczych.

A więc jak możesz ją w tym wspierać?

Dowiedz czym tak naprawdę jest nauka programowania

Przede wszystkim warto, żebyś dowiedział się co nieco o prawdziwym programowaniu. W tym celu odsyłamy Cię do niektórych naszych treści:

Nauka programowania z Minecraft - czy możliwa jest nauka w świecie gier? (kidspro.pl)

Czy sztuczna inteligencja zabierze nam pracę i zastąpi człowieka? (kidspro.pl)

Bezpieczeństwo w sieci: zagrożenia dla dzieci i sposoby ich unikania (kidspro.pl)

Im więcej wiesz o programowaniu, tym lepiej będziesz w stanie zrozumieć, czym fascynuje się Twoja córka i dlaczego marzy się jej bycie programistką. Zacznij od podstaw. Zrozumienie ich otworzy przed Tobą drzwi do jej świata. Nie musisz od razu stawać się ekspertem 😉, ale podstawowe zrozumienie na pewno ułatwi Wam komunikację w tej kwestii i pomoże Ci wspierać dziecko.

Inspiruj przez wzorce – poszukaj kobiecych wzorców w świecie programowania

Właśnie takie wskazówki możemy znaleźć na wielu portalach branżowych – zresztą nie tylko w dziedzinie informatyki. Jednak takie podejście bardzo nas ogranicza, bo sprawia, że dzielimy wspólną nam rzeczywistość na fragmenty i ulegamy tak powszechnej dzisiaj konkurencji i rywalizacji (zobacz: Praca zespołowa, dlaczego tak ważny jest drużynowy aspekt nauki?).

Tylko po co to robić, przecież rzeczywistość jest wspólna dla nas wszystkich oraz jest tak samo dostępna, dlatego zamiast szukać wzorców zależnych od płci, lepiej skupić się właśnie na tej jednej rzeczywistości, wtedy możemy wykorzystać cały potencjał nasz i innych ludzi, a jednocześnie uniknąć powszechnej i groźnej walki konkurencyjnej. Dzięki koncentracji na rzeczywistości, wykorzystujemy też naturalne predyspozycje każdej osoby i uzupełniamy swoje wzajemne braki. Ja np.: jestem osobą, która kompletnie jest ślepa na szczegóły, kolory, rozłożenie miejsc, ale dzięki temu szukam uzupełnienia tych braków w talentach innych osób, które swoimi talentami uzupełniają moje braki.

Dlatego zamiast kierować się sztucznymi podziałami, lepiej odkryć swoje talenty, wyszlifować je i połączyć je z talentami innych. Dzięki temu osiągniemy więcej. Dlatego tak ważnym dla naszego kursu jest aspekt drużyny i ligi, gdzie nie chcemy "produkować” takich samych osobników, tylko uwalniać indywidualne talenty i razem z tych talentów budować coś, co wykracza poza siły jednostki. Dopiero taka twórcza współpraca sprawia, że powstają na świecie rzeczy wyjątkowe i niepowtarzalne, dopiero gdy wyjdziemy z własnego ja i połączymy się wspólnym celem jesteśmy wstanie stworzyć coś niebywałego.

Kobieta i mężczyzna inaczej patrzą na świat, dostrzegają inne akcenty tej samej rzeczywistości, dlatego bardzo dobrze się uzupełniają w tych obszarach.

Kobiety bezsprzecznie mają duży wkład w różnych dziedzinach, jak fizyka, biologia, ale też są pionierkami w dziedzinie sztucznej inteligencji, takich jak np.: Pani profesor Fei-Fei Li, na Uniwersytecie Stanforda, której badania koncentrują się na rozpoznawaniu obrazów przez komputery (przydatne np.: przy wczesnym wykrywaniu nowotworów).

Znajdź odpowiednie zasoby i stwórz wspierające środowisko dla przyszłej programistki

Natura kobiety zorientowana jest bardziej na relacje, na kooperacje, na pomaganie i jest to bardzo cenny wkład dla zespołu. Kobiety umieją też odkrywać porządek w wielości rzeczy, a także mają zmysł przedsiębiorczości, gdzie potrafią odnaleźć sposoby, by usprawnić pewne procesy. Doświadczyłem tego wielokrotnie, gdy z niedowierzaniem obserwowałem działania i pomysły koleżanek, z którymi współpracowałem. Często inspirowały mnie, a ich pomysły często były brakującym elementem kodu, który tworzyłem.

Droga programisty może się zatem zacząć w domu od odkrywania porządku rzeczy w pokoju, nadawania im miejsca, hierarchii, rozwiązywania konfliktów, dlatego można ją zacząć bardzo wcześnie i trenować cały czas, nawet bez użycia komputerów.

Z drugiej strony mężczyźni dużo rzeczy mechanizują, działa, nie ruszajmy:), kobieta w takich mechanizmach potrafi odkryć inny porządek, dostrzec inny wymiar i delikatnie poprawić, a przy tej delikatnej – wydawałoby się nieistotnej – zmianie sprawić, że można stwierdzić, że właśnie tego brakowało. Tak jak odrobina przyprawy robi różnicę w zupie – jest niedokończona. Takich drobiazgów jest dużo np.: w dziedzinie interakcji (UX) człowiek komputer.

Dzisiaj świat jest mocno podzielony na wiele niezależnych światów – szkoła, dom, praca, życie prywatne itp… to trochę tak, jakby ćwiczyć tylko jedną partii mięśni, a pomijać inne. A co się stanie, jak wszystko będzie jednym? Jedną drogą? Wszystko połączymy, by stać się najlepszą wersją siebie i taką najlepszą wersję oddać na pomoc społeczeństwu, gdzie razem będziemy realizować wspólne cele.

Właśnie taki równomierny i harmonijny rozwój otrzyma Twoja córka tworząc prawdziwe programy i firmy. Dzięki wiedzy i technikom poznanym na kursie nauczy się również, jak budować firmy, odkrywać cele i je osiągać.

Pomoże to jej nie tylko nauczyć się nowych umiejętności, ale także zobaczyć, że programistka to wspaniały zawód dla kobiet.

Naukę programowania spokojnie możesz zostawić nam, ale potrzebujemy Twojego wsparcia.

Twoją rolą będzie stworzenie środowiska, które zachęca do nauki. Przygotuj przestrzeń, w której Twoja córka może się skupić i pracować nad swoimi projektami i ćwiczyć umiejętności zdobyte na naszych lekcjach. Pomoże to w rozwijaniu nie tylko umiejętności programowania, ale także samodyscypliny i zarządzania czasem. Na pewno, jeśli chodzi o sprzęt czy narzędzia, warto zainwestować w komputer z systemem Windows 10 lub 11 i Visual Studio 2022 (daj nam znać, a pokażemy Ci, jak je zainstalować).

Ponadto wspieraj jej kreatywność. Programowanie to nie tylko nauka, to również sztuka. To pole do twórczego myślenia. Zachęcaj ją do tworzenia własnych projektów. Namawiaj ją do eksplorowania różnych źródeł i bądź gotowy, aby dostosować się do jej indywidualnych potrzeb i preferencji.

Jak zapewnić odpowiednie wsparcie emocjonalne w nauce programowania

Droga programistki może być trudna i pełna wyzwań. Będą momenty zniechęcenia i frustracji. Twoja rola jako rodzica polega na tym, aby w tych momentach podtrzymać ją na duchu. Pokaż jej, że porażka to tylko krok w kierunku sukcesu i że każda próba przynosi wartościową naukę.

Pamiętaj, nie musisz być ekspertem od IT, aby wspierać swoją córkę w jej pasji do programowania. Potrzebujesz tylko zrozumienia, cierpliwości i gotowości do poświęceń. I najważniejsze - potrzebujesz wiary w jej umiejętności i potencjał.

Pochwalaj wysiłek i postęp: Skup się na docenianiu wysiłku, który Twoja córka wkłada w naukę programowania. Pochwalaj jej zaangażowanie, determinację i wytrwałość. Niezależnie od wyników, pamiętaj, że to podejście i chęć do nauki są najważniejsze. Podkreślaj, że każdy krok naprzód jest sukcesem, a błędy są naturalną częścią procesu nauki. Daj jej przestrzeń, aby opowiedziała o swoich trudnościach, a następnie pomóż jej znaleźć konstruktywne sposoby rozwiązania problemów.

Programowanie może być zawiłe i niekiedy pełne wyzwań. Bez względu na wiek, czasem napotkamy problem, który wydaje się nie mieć rozwiązania. Tak samo będzie z Twoją córką. Spotkanie z przeszkodami i porażki są integralną częścią procesu nauki. Przekaż swojej córce, że jeżeli nie napotyka na błędy, oznacza to, że nie podejmuje prób, a co za tym idzie - nie rozwija się. Błędy są naturalną częścią procesu nauki i są dowodem na to, że stawiamy czoła wyzwaniom, a nie unikamy ich.

Bądź jej wsparciem emocjonalnym: Zawsze bądź obecny i gotowy do wysłuchania. Pozwól jej wyrazić swoje obawy, wątpliwości i cele. Bądź wrażliwy na jej potrzeby i zachęcaj ją do rozmowy o swoich przeżyciach z innymi programistkami lub osobami, które miały podobne doświadczenia. Podziel się swoimi własnymi historiami i wyzwaniami jakich doświadczałeś lub doświadczasz w pracy, aby pokazać jej, że nie jest sama w swoich trudnościach i że istnieją rozwiązania.

Wreszcie, bądź dumny z jej postępów i sukcesów. Podkreślaj jej osiągnięcia i wzmacniaj jej wiarę w siebie. Pamiętaj, że Twoje wsparcie emocjonalne odgrywa kluczową rolę w budowaniu pewności siebie i motywacji Twojej córki w nauce programowania. Dzięki temu, z czasem, stanie się bardziej pewna siebie i gotowa podjąć nowe wyzwania w świecie programowania.

Zobacz

Dlaczego warto zapisać dziecko na kurs programowania KidsPRO?

Już dzisiaj Twoje dziecko zdobędzie kompetencje przyszłości!

Klucz do programowania

Twoje dziecko nauczy się jak zbudować dowolną aplikację zaczynająć od strony internetowej, przez prawdziwe programy komputerowego, a kończąc na aplikacjach mobilnych. Dowie się również jak działają roboty, sztuczna inteligencja, a także internet rzeczy (IoT) .

Zapisz

Przepustka do świata IT

Po tym kursie Twoje dziecko będzie mogło pracować przy dowolnym projekcie na stanowisku Progrmiast .NET, Programista aplikacji mobilnych, Programista aplikacji Desktop, Progrwamista stron WWW

Zapisz